Kultur/Historie

Alle “Kultur/Historie” udsendelser fra 2012 og frem til 2016

Aftenskolernes pris 2016 – RKA

D. 21. September 2016

Udvandring

D. 22. august 2016

RKA – Kursusprogram 2016

D. 17. august 2016

Vores Aner, deres liv og den tid de levede i

D. 15. august 2016

For nye slægtsforskere

D. 08. august 2016

Rødovre Lokal arkiv med Marie Drost Aakjær

D. 20. juni 2016

Gitte ny medvært

D. 06. juni 2016

Gitte og John – Skillingsviser og Skudsmålsbøger

D. 23. maj 2016

Lone Delgren – Rødovre Kommunes Sundhedscenter

D. 11. maj 2016

Slægtsforskercafe i Aarhus

D. 21. marts 2016

Kultur Aarhus

D. 16. marts 2016

Niels Eriksen – “Projekt Oplevelsescenter Vestvolden”

D. 13. april 2016

Gitte  og DNA i slægtsforskningen

D. 14. marts 2016

Operette og musicals

D. 8. marts 2016

Generalstrejke i Kbh 1944

D. 7. marts 2016

Cogofarere og Kong Leopold II’s private Congo

D. 29. februar 2016

Noget om Ribe og andre egne

D. 3. februar 2016

Klaus og efternavnet

D. 1. februar 2016

Vera Lynn

Jan-februar 2016

Glenn Miller

Jan-februar 2016

Rosenborg

D. 27. januar 2016

Ruths oldefar i Congo

D. 25. januar 2016

Congo og Sundholmen

D. 18. januar 2016

Danske Slesvig før krigene

D. 16. december 2015

Danmark i 1870

D. 9. december 2015

Sømænd i fremmed tjeneste

D. 7. december 2015

Søren Kretzschmer – Slægt

D. 12. oktober 2015

Helga Mohr – Kbh. Stadsarkiv

D. 21. september 2015

Ruth Grenaae Andersen – “Ruths slægter og aner del 3”

D. 31. august 2015

Ruth Grenaae Andersen – “Ruths slægter og aner del 2”

D. 24. august 2015

 John , Ruth og Bent – “Aftenskole Buket”

D. 19. august 2015

Ruth Grenaae Andersen – “Ruths slægter og aner del 1”

D. 17. august 2015

Michael Dupont fra Københavns rigsarkivet – “Dine slægter og aner”

D. 28. september 2015

The Mills Brothers

D. 28. september 2015

Irsk Folkemusik

D. 28. september 2015

Carl Michael Bellman og Sigfred Pedersen

D. 28. september 2015

Ruth Grenaae Andersen – “Ruths slægter og aner del 4”

D. 14. september 2015

Gitte Bergendorff Høstbo – “Genealogisk Forlag”

D. 7. september 2015

Karin Bæk & Nicolai Bunnies – “KOF Seniorhøjskolen”

D. 31. august 2014

Peter Schøning – “Kbh. Stadsarkiv”

D. 11. maj 2014

Michael Dupont – “Rigsarkivet Lægdsruller”

D. 20 januar 2014

Martin Jespersen – “Rødovres hemmelige bunker”

D. 24. november 2013

Kaj Christoffersen “Isbryderen Bjørn fra Randers”

D. 27. oktober 2013

Anna Marie Krogh Thomsen – “Mormonerne”

D. 27. oktober 2013

Henrik Bo Hansen – “IOF”

D. 15. september 2013

Bjørn Steding-Jessen – “Opera gennem tiderne”

D. 14. september 2013

Flemming Solgård – “Film og videoamatører”

D. 1. september 2013

Jørgen Braun – “At finde sin slægt”

D. 18. august 2013

Jan Howy Rasmussen – “RKA 60 år”

D. 4. august 2013

Ivan Vath Carlsen og Ruth Fersling – “RKA 60 år”

D. 23. juni 2013

Lykke Cole – “Besøg Dragør i sommertiden

D. 27. april 2013

Edvin Bolsmand – “Slægtsforskning”

D. 17. februar 2013